Przejdź do treści
20 Oct 2023 6:29 PM

Krzysztof Biegański to utalentowany zawodnik w dyscyplinie Bikejoringu, jednej z fascynujących gałęzi sportu psich zaprzęgów.

Bikejoring, czyli indywidualna jazda na czas w terenie, to życiowa pasja Krzysztofa. W tej dyscyplinie zawodnik na rowerze górskim współpracuje z psem, który jest ubrany w specjalne szelki i przytwierdzony do roweru elastyczną liną. Razem pokonują wyznaczoną trasę, dążąc do uzyskania jak najkrótszego czasu.
 

Accent Team - Krzysztof Biegański BIKEJORING


Choć z pozoru może wydawać się to proste, to klucz do sukcesu leży w szczegółach. Dystans Bikejoringu wynosi od 3 do 7 km - w zależności od temperatury. Im cieplej, tym krótszy dystans, im zimniej - tym dłuższy. Jednak osiągnięcie jak najszybszego czasu wymaga maksymalnego wysiłku, co pozwala odciążyć psa, umożliwiając mu bieganie z większą prędkością na przez dłuższy czas. Krzysztof utrzymuje swoje tętno na poziomie 180-190 uderzeń na minutę przez cały wyścig.

Zawody Bikejoringowe rozgrywane są na przestrzeni dwóch dni i obejmują dwa etapy. Zwycięzcą zostaje drużyna, która osiągnie najniższą sumę czasów po obu etapach. Prędkość poruszania się oscyluje od 33 do 37 km/h, a na zjazdach można osiągnąć nawet 50 km/h, co czyni te zawody nie tylko trudnymi, ale również niezwykle widowiskowymi.
 

Accent Team - Krzysztof Biegański BIKEJORING


Aktualnie team Krzysztofa składa się z dwóch psów. Kluska to psiak pochodzący ze Słowacji (Lara x Frodo), ma 2 lata i 7 miesięcy, podczas gdy Śliwka - pochodząca z Czech (Rafiki x Nino), ma zaledwie 5 miesięcy. Śliwka obecnie przebywa w fazie nauki, bacznie obserwując Kluskę i przygotowując się do swojego pierwszego treningu.
 

Accent Team - Krzysztof Biegański BIKEJORING


Kluska - Greyster to mieszanka kilku ras: wyżła niemieckiego krótkowłosego, charta Greyhounda i pointera. W niektórych przypadkach można również odnaleźć nutkę Alaskan Husky. Greystery uchodzą obecnie za najszybsze psy na dystansach sprinterskich, takich jak Bikejoring.
 

Accent Team - Krzysztof Biegański BIKEJORING


Krzysztof korzysta z roweru górskiego w swoich zmaganiach sportowych, a lekkość roweru ma ogromne znaczenie, ponieważ każdy gram ma wpływ na osiągi. Poza Bikejoringiem, Krzysztof stara się również uczestniczyć w innych zawodach kolarskich, ale głównie koncentruje się na swojej pasji. To wymagający sport, który pochłania wiele godzin w ciągu tygodnia, zarówno na treningi własne, jak i psa.


Krzysztof może pochwalić się imponującym dorobkiem w Bikejoringu, w tym:

  • Tytułem Wicemistrza Polski 2022
  • Zwycięstwem w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski 2022/2023
  • Liczne miejsca na podium w poszczególnych rundach Pucharu Polski
     

Accent Team - Krzysztof Biegański BIKEJORING

Jednak najcenniejszym osiągnięciem dla Krzysztofa jest zbudowanie silnej więzi z psem, oraz własnoręczne wprowadzenie swojego pierwszego psa do świata sportu zaprzęgowego. To dla Krzysia bezcenne doświadczenie.

Krzysztof Biegański jest gotowy na nowe wyzwania i dalsze sukcesy. Trzymajcie mocno kciuki i kibicujcie Krzysztofowi oraz Klusce podczas nadchodzących zawodów!