Przejdź do treści
28 Apr 2023 6:19 PM

W tym tygodniu poznacie co znaczy życie w zawodowym peletonie – w roli głównej: PROFESJONALNE TEAMY KOLARSKIE

Zobaczcie jak wyglądają kulisy zawodników ściągających się w kontynentalnej dywizji profesjonalnych zespołów kolarskich UCI Continental Team.


MAT ATOM DEWELOPER WROCŁAW

Zawodowa kobieca ekipa kolarska, której zawodniczki rywalizują głównie na szosie, a jesienią i zimą również w cyklokrosie. Założona w 2016 roku przez olimpijkę z Pekinu – Paulinę Brzeźną-Bentkowską i jej męża Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza.

Od zeszłego sezonu MAT ATOM Deweloper Wrocław (wcześniej Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław) wchodzi jako grupa zawodowa z licencją Międzynarodowej Unii Kolarskiej, zarejestrowaną w randze UCI Women’s Continental Team. To pierwsza polska zawodowa drużyna kobieca od roku 2008 i obecnie jedyna w Polsce.
 

Pierwszy sezon kontynentalnej ekipy MAT ATOM Deweloper Wrocław zaowocował 15. tytułami mistrzyń Polski oraz 55. wygranymi wyścigami. Team, w zmienionym składzie, również w roku 2023 będzie rywalizować w wyścigach w Polsce i za granicą jako grupa zarejestrowana w UCI.

Drużyna zbudowana jest z uczestniczek Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantek Polski na torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata w kolarstwie.

W najbliższym sezonie MAT ATOM Deweloper  Wrocław wchodzi do gry w odświeżonym składzie. Do Moniki Brzeźnej, Katarzyny Wilkos, Dominiki Włodarczyk, Wiktorii Pikulik, Nikol Płosaj, Olgi Wankiewicz, Tamary Szalińskiej, Karoliny Chojnackiej  oraz Nikoli Bajgerovej dołączają  nowe perełki - Agata Kowalska, Malwina Mul i Maja Tracka.

W szeregach drużyny znajdziecie tegoroczną Mistrzynię Polski w Kolarstwie Przełajowym - Dominikę Włodarczyk, która w świetnym stylu po raz drugi obroniła biało-czerwoną koszulkę w elicie kobiet.

Do wyróżniających się zawodniczek niewątpliwie należy także Dominika Włodarczyk, która wygrała międzynarodowy Watersley Women’s Challenge, zajęła drugie miejsce w Premondiale Giro Toscana, również drugie w Belgrade GP Woman Tour i Visegrad 4 Ladies Race Slovakia oraz trzecie w etapówce Princess Anna Vasa Tour. Wywalczyła także złoto mistrzostw Polski w wyścigu ze startu wspólnego w kategorii U23 i brąz w ITT. W połowie stycznia 2023 roku Doma bronić będzie także koszulki mistrzyni Polski elity i orliczek w kolarstwie przełajowym na naszym biało-czerwonym CX-One Carbon.

Dziewczyny korzystają z naszych okularów Shot, Hero i Furious oraz akcesoriów. W sezonie przełajowym wsiadają na rowery zbudowane jak rower Dominiki - na niezawodnych ramach CX-One Carbon.
 

Plany startowe na sezon 2023

Po dwóch zgrupowaniach w Chorwacji wrocławski team – od belgijskiego klasyka Le Samyn – rozpoczyna ściganie na szosie. Po  wyścigach w Czechach, Belgii, Chorwacji oraz we Włoszech przyszedł czas na Francuski klasyk etapowy - Tour de Normandie Féminin. Następnie „Atomówki” po zasłużonej przerwie ruszyły na zgrupowanie w chorwackiej Dalmacji, zamykając tym samym wstępną część sezonu. Następnym punktem na mapie wyścigów pojawił się wyczekiwany polski akcent rozgrywany w Sobótce na Dolnym Śląsku  - wyścig Ślężański Mnich.  Dziewczyny wprost zjadły całą konkurencję zajmując każde z miejsc na podium: Monika Brzeźna triumfuje na pierwszym miejscu, zaraz za nią Katarzyna Wilkos, trzecie miejsce zajęła Nikca Bajgerova, czwarte Dominika Włodarczyk oraz piąte zajęte przez Olgę Wankiewicz.

Sprawdźcie w jakich wyścigach możecie dopingować swoją ulubioną kobiecą drużynę kolarską UCI – lista wyścigów dostępna poniżej:

Nadchodzące wyścigi


27/04 - 30/04

 Gracia

Zawodnicy: Bajgerová, Mul, Wlodarczyk, Wilkos, Plosaj, Brzezna

05/05

 La Classique Morbihan

Zawodnicy: Wilkos, Wlodarczyk, Mul, Bajgerová, Brzezna, Plosaj

06/05

 Grand Prix du Morbihan Femmes

 

09/05 - 13/05

 Bretagne Ladies Tour CERATIZIT

Zawodnicy: Wilkos, Wlodarczyk, Wankiewicz, Bajgerová, Brzezna, Mul

19/05

 Veenendaal - Veenendaal Classic

 

20/05

 ZLM Omloop der Kempen Ladies

 

21/05

 Antwerp Port Epic Ladies

 

 


 

VOSTER ATS TEAM

Zawodowa szosowa ekipa kolarska ścigająca się z licencją UCI Continental Team. Kolarze rywalizują na terenie całej Europy, używając naszych okularów i akcesoriów. W składzie zespołu jest aktualny mistrz Polski w kolarstwie szosowym.

Zespół został założony w 2016 w Stalowej Woli przez Krzysztofa Parmę – kolarza, policjanta oraz menagera zespołu . W 2017 ekipa dołączyła do dywizji UCI Continental Teams.

Obecnie Krzysztof ma w zespole kilka ról, które umiejętnie łączy. Zarządza finansami ekipy, pozyskuje i dba o kontakty ze sponsorami oraz jest czynnym zawodnikiem i kiedy wsiada na rower, daje z siebie 110%, by pomagać drużynie w dążeniu do zwycięstwa.

Z roku na rok rośnie liczba zwycięstw, w składzie tegorocznej ekipy znajdziemy Mateusza Grabisa, Mateusza Kostańskiego, Jakuba Muriasa, Damiana Papierskiego, Krzysztofa Parmę, Kacpra Pereta, Artura Sowińskiego czy mistrza Macieja Paterskiego.

Nowe twarze? Po 2 latach w rozjazdach  do ekipy powraca Piotr Brożyna, który będzie odpowiadał za siłę ekipy w trudnym terenie. Z kolei płaskie finisze to specjalność Bartosza Rudyka, który przejdzie do Vostera z Santic-Wibatech. Trzecie wzmocnienie to 19-letni Igor Sęk, dla którego to będzie pierwszy rok w ekipie szczebla kontynentalnego w karierze.

O tym, że Patryk Stosz zostaje z nami zapewne już wiedzieliście, ponieważ pod koniec 2021 roku podpisał 2-letni kontrakt z naszym zespołem. Potwierdzamy jednak, że to już ostatnie nazwisko w przyszłorocznym składzie. 28-latek z Kluczborka jest niezawodny w sprinterskich końcówkach, a w dzięki swojej wyjątkowej osobowości i poczuciu humoru - dodający całej ekipie niezłą motywację:

Patryk Stosz:

"Miniony sezon w moim wykonaniu oceniam w skali szkolnej na czwórkę. Częściowo cele zrealizowałem - wygrałem klasyfikację najaktywniejszych kolarzy wyścigu Tour de Pologne i stanąłem 12 razy na podium zawodów UCI, choć zakładałem, że zwycięstw będzie trochę więcej. Nie udało się niestety wygrać mistrzostw Polski. Nie zawsze jednak okoliczności były sprzyjające. Jak wiemy, w kolarstwie do osiągnięcia zakładanych celów nie wystarczy tylko dobre przygotowanie pod względem psychofizycznym, ale również inne czynniki muszą zagrać. W ekipie następują pozytywne zmiany, więc zakładam, że to, czego nie udało się zrealizować w tym roku, uda się w następnym.

A cele mam podobne: odnieść jak najwięcej zwycięstw w wyścigach z kalendarza UCI, aby pomóc mojej drużynie znaleźć się w pierwszej trójce rankingu UCI na koniec sezonu 2023, zdobyć tytuł mistrza Polski i znów zakwalifikować się do reprezentacji Polski na Tour de Pologne i zwyciężyć w jednej z klasyfikacji. Tym bardziej, że wszystko wskazuje na to, iż przyszłoroczny Tour pojedzie przez moje rodzinne tereny!"


Plany startowe na sezon 2023

Trzema wyścigami na chorwackim półwyspie Istria sezon rozpocznie Voster ATS Team. Zespół zdradza też, jak ułoży się jego kalendarz startowy na najbliższe tygodnie.

W Chorwacji podopieczni Mariusza Witeckiego spędzą w sumie dwa tygodnie. W tym czasie wystartują w dwóch klasykach: Trofej Umag i Trofej Porec (oba UCI 1.2) oraz w 3-etapowym Istrian Spring Trophy (UCI 2.2). Starty te mają głównie charakter kontrolny i pozwolą sprawdzić dyspozycję zawodników u progu sezonu, jednak dają jasny znak: rozpoczyna się ściganie!

Po powrocie z Chorwacji zawodników czeka chwila odpoczynku i kolejny wyjazd na południe. W drugiej połowie marca wystartują w trzech klasykach w Słowenii: GP Slovenian Istria, GP Goriska i GP Adria Mobil (wszystkie UCI 1.2).

Początek kwietnia to francuski Circuit des Ardennes (UCI 2.2). 16 kwietnia zawodnicy po raz pierwszy w tym roku zaprezentują się na polskich szosach, podczas Ślężańskiego Mnicha. Następnie 19-24 kwietnia czeka ich Belgrade-Banjaluka (UCI 2.1), a miesiąc zamknie austriackie GP Voralberg (UCI 1.2).

W maju ważnym punktem będzie rozgrywana w Luksemburgu etapówka Fleche du Sud (UCI 2.2), a później GP Gorenjska (UCI 1.2) i Tour of Estonia (UCI 2.1).

Czerwiec otworzy powrót na polskie szosy, przy okazji Małopolskiego Wyścigu Górskiego (UCI 2.2). Później rywalizacja przeniesie się do Francji, na etapówkę Tour d’Eure-et-Loir, by w końcu dotrzeć do walki o tytuł szosowego mistrza Polski - w tym roku w Ostrołęce!

Po mistrzostwach Polski biało-zielona drużyna stanie do rywalizacji w Wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków (UCI 2.2), a lipiec rozpocznie ciekawym ściganiem w Tour of Austria (UCI 2.1). Plany na dalszą część roku póki co są jeszcze owiane tajemnicą.

 

Sprawdźcie w jakich wyścigach możecie dopingować swoją ulubioną męską drużynę kolarską UCI – lista wyścigów dostępna poniżej:

Nadchodzące wyścigi dla Voster ATS 

30/04

 GP Vorarlberg p/b RadHaus Rankweil

Sowinski

17/05 - 21/05

 Flèche du Sud

 

21/05

 GP Gorenjska

 

26/05 - 27/05

 Tour of Estonia

 

01/06 - 04/06

 Tour of Malopolska

 

09/06 - 11/06

 Tour d'Eure-et-Loir

 

28/06 - 01/07

 Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions Olympiques

 

02/07 - 06/07

 Int. Österreich-Rundfahrt - Tour of Austria