Przejdź do treści
12 Sep 2023 4:06 PM

POZNAJCIE KOLEJNY PUNKT NA MAPIE PROJEKTOWANIA ROWERU DO ZADAŃ SPECJALNYCH: SUPER HERO. W ZESZŁYM WPISIE POZNALIŚCIE PIERWSZE KROKI POWSTAWANIA ROWERU, CZYLI PROCES PROJEKTOWANIA RAMY, KTÓRA JEST SERCEM NASZEGO ROWERU. DZISIAJ NA TAPETĘ BIERZEMY NASTĘPNY KROK – FAZĘ PIERWSZYCH TESTÓW NA RAMIE. FAZA PIERWSZYCH TESTÓW

Gdy prototyp ramy jest już gotowy, przed tym jak trafi w nasze ręce musi zostać odpowiednio sprawdzony. Każdy nowy projekt przed rozpoczęciem fazy testów w terenie, najpierw przechodzi testy na maszynach. W przeciwieństwie do ram aluminiowych, w przypadku Super Hero i ram karbonowych temat jest bardziej złożony. Testy na maszynach są ostatecznym sprawdzianem dla ramy, ale wszystkie parametry wyliczane są wcześniej. Aby przygotować ramę karbonową lub jej część, potrzebna jest forma, która po stworzeniu jest praktycznie niemożliwa do modyfikacji. W zależności od technologii całość można w różny sposób łączyć lub produkować w większych wspólnych połączonych częściach.
 

Accent Super Hero

 

Accent Super Hero

 

Accent Super Hero


Gdy pierwsze egzemplarze są gotowe, wzór ramy trafia do testu na odpowiednich maszynach. Każda rama przed rozpoczęciem procesu seryjnej produkcji przechodzi szereg testów wytrzymałościowych. Ze względu na użycie wyłącznie włókien karbonowych T900-T1000, całą konstrukcję poddajemy bardzo rygorystycznym testom wytrzymałościowym i sztywności materiału, wielokrotnie o 3-razy większych siłach, niż te które mogłyby oddziaływać na ramę w naprawdę trudnych warunkach. 
 

Accent Super Hero


Podczas testu możemy zmierzyć różne parametry, np. symulujemy pracę dampera w warunkach obciążenia zadaną ilość razy np. 10000, lub odporność na uderzenie z zadanej wysokości. Rodzajów testów jest dość sporo, niektóre z nich wymagane są przez normy. Minimalne parametry i wartości obciążenia również określają normy, chodź dla nas to za mało. Każdy z testów przeprowadzamy z większymi obciążeniami niż wymagają normy, aby mieć pewność, że nasza konstrukcja zniesie naprawdę ciężkie warunki np. ścigania w trudnym terenie, trenowania cały rok w różnych warunkach pogodowych czy zakresach temperatur. Gwarancja jakości to dla nas jeden z ważniejszych aspektów tworzenia produktów dla Was - rowerowych freak'ów!