Przejdź do treści
26 Sep 2023 1:09 PM

W dzisiejszym wpisie poruszymy temat, na który długo czekaliście! Zapraszamy za kulisy pracy nad rowerem Super Hero. Dowiecie się krok po kroku jak powstaje nowy wygląd roweru,  genezę malowania ramy, co ją wyróżnia oraz poznacie Julie - pomysłodawczynię naszych najbardziej zakręconych malowań oraz Maksa – osprzętowego Ninja! Prześledźcie proces projektowania graficznego i specyfikacji razem z Accent Team!

 

Accent Super Hero


- PROJEKTOWANIE GRAFICZNE - 

Proces przygotowania grafiki i malowania to jeden z ważniejszych, ale też przyjemniejszych punktów na mapie projektowania ramy. Odbywa się on równolegle do procesu testowania (opisanego szerzej w poprzednim artykule). To bardzo kreatywna, ale też wymagająca część projektu. Niby nikt tego głośno nie mówi, ale dobrze wiemy, że większość z nas kupuje sprzęt rowerowy ”oczami”. Nic dziwnego, wszystko co ładne po prostu nas kręci! Finalny wygląd ramy ma więc olbrzymie znaczenie, gdyż każdy chce mieć rower, który cieszy wzrok i sprawia, że aż chce się jeździć! 
 

>> MOTYW PRZEWODNI

Zaczynamy od najważniejszego, a jednocześnie jednego z najdłużej trwających etapów… czyli kreowania całkowicie nowej koncepcji graficznej ramy. Skupiamy uwagę wokół  motywu przewodniego, na jego podstawie tworzyć będziemy następne elementy malowania. 

Bierzemy kubek dobrej kawy, notatki z inspiracjami, zbieramy cały Team i rozpoczynamy naradę. Każdy nowy projekt zaczynamy od burzy myśli i świeżych pomysłów, które po dobrych godzinach pracy przerodzą się w całkowicie nową koncepcję graficzną ramy. Zależy nam, aby efekt końcowy był równie zadowalający i cieszył oko, co nowa konstrukcja i geometria. Jak przystało na nowego bohatera w stajni Accent’a – zdecydowanie musi się wyróżniać na szlaku! Zrezygnowaliśmy z motywu galaktyki, lecz nadal pozostajemy wysoko – w tym sezonie Super Hero zyskuje moce Supernovej! Prekursor downcounty i gwiazda dobrej zabawy w dotychczasowym świecie ściganek XCO, w którym na co dzień się obracamy.

 

Accent Super Hero​​Accent Super HeroAccent Super Hero

 

Szukamy więc motywu. Analizujemy rynek pod kątem wiodących trendów, wzorów, czy najmodniejszych kolorów. Miksujemy, tworzymy niebanalne połączenia kolorystyczne, bawimy się gradientem. W tym zadaniu niezbędna jest Julia – nasza kreatywna graficzka komputerowa, odpowiedzialna za wizualne aspekty Accent’a.

 

​​Accent Super Hero
​​Accent Super Hero

 

Spod ręki Julii wychodzą pierwsze pomysły na motywy przewodnie i grafiki, następnie kilka propozycji gotowych aranżacji motywu na grafikach i naklejkach. Wybieramy wspólnie najlepsze opcje, które zostaną dokładnie dopracowane. Prezentują się tak:

 

​​Accent Super Hero
Accent Super Hero

 

>> KOLORYSTYKA, DETALE

Następnie motyw przewodni aplikujemy na ramę. W tym celu tworzymy zestaw naklejek, które w zaawansowanym procesie technologicznym są nanoszone na ramę, a następnie pokrywane warstwą lakieru zabezpieczającego. Wyjątkiem są naklejki rainbow, które ze względu na swoje właściwości odbijające promienie słoneczne, muszą zostać matowe. Uwzględniamy wiele aspektów, które na pierwszy rzut oka wydają się dość łatwe – a nie zawsze są. Przelotki, czy czasami asymetryczny kształt rurek może skomplikować projektowanie.


​​Accent Super Hero​​Accent Super Hero


Grafikę opracowujemy w kilku wariantach - czasami bardziej, czasami mniej szalonych. Staramy się, aby była opcja dla rowerowych freaków i tych, którzy wolą bardziej stonowana kolory. Posiłkując się wzornikami, wybieramy zestawy połączeń kolorystycznych, z czego część docelowo trafi na wzory. Odpowiednio dobrane kolory weryfikujemy na karbonowych prototypach ram, bądź aluminiowych rurkach. Zazwyczaj przygotowujemy większą ilość wersji malowań, niż docelowo trafi do oferty. Większość ram malujemy u nas lokalnie w Polsce, część karbonowych ze względów technologicznych nadal pozostaje wykonywana zagranicą.
 

>> WIZUALIZACJE

To finalny etap, w którym wszystkie poprzednio opracowane aspekty wizualne ramy łączymy w całość. Wybrane kolory malowania, grafiki i naklejki zaczynają przypominać ramę, a my dzięki naszej graficzce w końcu możemy zobaczyć efekt, jakiego możemy się spodziewać, gdy prototyp ramy trafi w nasze ręce.

 

​​Accent Super HeroAccent Super Hero

 

- SPECYFIKOWANIE - 

Gdy prototyp ramy przejdzie pomyślnie fazę testów, zaczynamy dobierać do niego osprzęt i odpowiednie komponenty. W tym zadaniu zdecydowanie najlepiej odnajdzie się kolejny członek naszego zespołu – Maks! Poznajcie zatem naszego osprzętowego Ninja!
 

​​Accent Super Hero
 

Maks pełni kluczową rolę w projekcie powstawania roweru Accent Super Hero. Jego zadaniem jest dobór odpowiedniej specyfikacji, oraz sprowadzenie kompletu osprzętu i komponentów potrzebnych do zbudowania roweru w odpowiedniej konfiguracji.

Tak jak w przypadku projektowania graficznego, w pierwszej kolejności musimy dokładnie rozeznać rynek i sprawdzić aktualnie panujące trendy. Maks z nosem w ekranie śledzi każdego newsa i nowości z tech-świata rowerowego, tak już ma. Dzięki temu jesteśmy cały czas na bieżąco z trendami rozwijającego się rynku rowerowego, wybierając innowacyjne rozwiązania dobrane wprost pod nasze potrzeby. Wybieramy kilka grup osprzętowych spełniających nasze założenia, w tym wypadku wybraliśmy wysokiej jakości osprzęt ze średniej półki cenowej - synonim niezawodnej i płynnej pracy w każdym terenie. Kolejno rozważaliśmy zastosowanie 12-rzędowej kasety dla pełnego wachlarza przełożeń, która sprawdzi się, gdy mimo wszystko przyjdzie ochota na start w wyścigu etapowym.


Rama Super Hero została zaprojektowana pod powietrzny system zawieszenia oparty na  aż 120mm skoku, co znacznie wykracza poza typowe rowery XC. Na etapie prototypu testowaliśmy widelec RockShox FS REBA lub Manitou Mach Comp, oraz dampery powietrzne od RockShox SIDLuxe Select+  185x50 mm i Manitou Mara 185x50 mm.
 

​​Accent Super Hero


Następnie dobraliśmy resztę brakujących komponentów takich jak lekkie części, wytrzymałe koła, opony z szerszym bieżnikiem czy stabilną, szeroką kierownicę. Korzystamy przy tym z naszych sprawdzonych, autorskich komponentów, by mieć gwarancję jakości i precyzyjności działania całej maszyny. Pomoże nam to również przy wstępnej wycenie maszyny.


​​Accent Super Hero
​​Accent Super Hero


Teraz czas na układankę! Wybrane grupy osprzętowe oraz system zawieszenia poddajemy wstępnej wycenie, następnie zestawiamy z pełną konfiguracją komponentów i dokładnie analizujemy uzyskane dane, z czego finalnie wybieramy dwie najlepsze propozycje, które trafią do pierwszych prototypów Super Hero. Niekiedy zamówienie komponentów do wzorów odbywa się już na etapie projektowania, nawet gdy rama jest na etapie przygotowywania.

Rozważaliśmy kilka grup osprzętowych, z czego finalnie wybraliśmy 2 napędy zarówno dla fanów marki Shimano, jak i amerykańskiego SRAM’a. Nasze pierwsze modele Super Hero decydujemy się wyposażyć w napęd Shimano SLX i SRAM GX, które idealnie wpisują się w założenia dobrej maszyny downcountry, cechują się niezawodnością i płynnością działania, i co najważniejsze – nie opróżnią portfela do zera. 

Tak prezentuje się gotowa maszyna! Co dalej? Jak myślicie, kto pierwszy będzie ją testować? 
 

​​Accent Super Hero