Sprawa jest prosta - dwa łożyska, dzięki którym możemy płynnie operować kierownicą i widelcem. Dzisiaj na tapetę wjadą STERY.
Wydaje się to bardzo proste, jednak ewolucja sprzętu przez ostanie lata sprawiła, że na rynku nastąpiła totalna eksplozja nowych standardów, w których czasami przyznajemy - ciężko jest się połapać.
Gdy przychodzi czas na wymianę łożysk w naszym rowerze, można poczuć się delikatnie mówiąc ”zagubionym” w doborze odpowiedniego rodzaju łożyska do danych sterów.
Chodź dla laika ilość rodzajów sterów może przyprawić o zawrót głowy, to na szczęście zagadnienie to nie jest tak skomplikowane, na jakie się wydaje. Wystarczy podzielić stery rowerowe wedle poniższych kryteriów, aby zyskać klarowny obraz sytuacji. Warto sugerować się poniższym zasadom, dzięki którym już nigdy nie będziecie mieli dylematów, jaki produkt wybrać:
- Primo - rozmiary sterów oznaczamy w calach (”).
- Sekundo – na rozmiar składają się 2 wartości: wielkość główki ramy oraz średnicy rury sterowej.
Dzięki tej zasadzie otrzymujemy podział na:
1 cal to najbardziej tradycyjny rozmiar sterów. Występuje w większości ram stalowych typu „damka”. Dostępny jest jako wersja skręcana z zewnętrznymi miskami.
1 i 1/8 cala. Podstawowy, uniwersalny standard w rowerach rekreacyjnych - miejskich, crossowych, czy trekkingowych.
Taperowane. Górna miska 1 i 1/8 cala, dolna 1 i 1/4 lub 1 i 1/2 cala. Standard w rowerach wyścigowych. Zapewnia dużą sztywność poprzez zastosowanie rury sterowej o kształcie stożka.
Stery możemy podzielić na 3 kategorie względem zastosowanych rozmiarów :
- A-head (zewnętrzne)
- zintegrowane
- półzintegrowane
Stery A-head występują w rozmiarze 1 cal oraz 1 i 1/8 cala. Wyróżnia je gwint na górnej misce oraz nakrętka nad nią. W połączeniu z gwintowaną rurą sterową widelca pozwala na skontrowanie sterów tak, aby całkowicie wyeliminować występujący luz.
Stery zintegrowane i półzintegrowane – wyróżnia je sposób montażu miski do główki ramy:
- Półzintegrowane miski wprasowuje się do główki ramy. Dopiero po wprasowaniu misek można osądzić łożysko.
- Zintegrowane miski są integralną częścią ramy, w której bezpośrednio osadza się łożyska.
Ważna rzeczą przy temacie sterów jest kasowanie ich luzów. Jest to proste przez zastosowanie „gwiazdki”. Gwiazdkę wbijamy, lub w przypadku karbonowej rury sterowej wkręcamy rozporowy korek w jej środek. Mostek nakładamy na rurę sterową tak, aby jego krawędź wychodziła nieco ponad rurę sterową. Nakładamy kapsel ze śrubą i wkręcamy go w element w rurze sterowej. Przykręcamy mostek i gotowe.
Warto również zwrócić uwagę na stosowane 2 rodzaje łożysk:
- kulkowe
- maszynowe
Z doświadczenia wiemy, że te drugie są zdecydowanie bardziej trwałe, lepsze i wygodniejsze w użytkowaniu.
Zachęcamy do skorzystania z przygotowanego zestawienia naszych sterów i dopasowania ich do swojego roweru ACCENT i nie tylko!
A teraz sprawdźcie nasz najnowszy poradnik na YouTube: